Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja Dostępności
Deklaracja Dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

List Dyrektora Andrzeja Szczepańskiego z okazji 25-lecia

Sopot, czerwiec 2015 r.

Szanowna Pani                                      
Anna Miękus
Dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego

w Sopocie
 

 
25-lecie szkoły, którą Pani kieruje inspiruje do refleksji  i wspomnień. Dlaczego ćwierć wieku  temu powstało to liceum, jakie były okoliczności jego powstania?

 

Decyzję o powołaniu Środowiskowego Liceum Ogólnokształcącego odbierałem w Warszawie w gronie Zespołu Założycielskiego w czerwcu 1990 roku. Był to piękny czas rodzącej się polskiej nadziei na życie w demokratycznym kraju, czas nowych inicjatyw, rodzącej się kreatywności i inicjatyw rodaków. W tym klimacie na sopockim osiedlu Brodwino w środowisku nauczycieli, rodziców i samorządowców zrodziła się ambitna idea powołania szkoły średniej kontynuującej wszystkie dobre doświadczenia Szkoły Podstawowej nr 9 – już wówczas szkoły bez ocen niedostatecznych.

 

Przyświecało nam marzenie o zbudowaniu mądrej, nowoczesnej polskiej szkoły otwierającej się na zmieniający się świat, mierzącej się z nowymi wyzwaniami i przygotowującej absolwentów do funkcjonowania w nowych realiach. Marzenie o szkole otwartej, szkole demokratycznej, budzącej ciekawość świata, motywującej do rozwoju własnej osobowości.

 

Powołaliśmy Zespół Założycielski w składzie: Alina Berbeka, Halina Hresiukiewicz, Alina Kolańczyk, Gizela Leszczyńska, Jadwiga Łańcucka, Wiesława Rozwadowska, Andrzej Szczepański. Koncepcja szkoły rodziła się w trakcie wielu spotkań i żarliwych polemik. A potem przyszła (po decyzji o powstaniu szkoły) codzienność: siedziba „szkoły w drodze” mieściła się w wynajmowanych pomieszczeniach Nauczycielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej (pawilon), wynajmowanym mieszkaniu M-2 i szatniach SP nr 9.

 

Wiele zaangażowania, serca i osobistej inwencji w pierwszych latach istnienia ŚLO wykazała Pani Wiesława Rozwadowska – zastępca dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących.
W tym momencie przyszłość szkoły uzależniona była od tego czy ŚLO będzie miało swoją siedzibę.

 

Sopocka inicjatywa zyskała bardzo przyjazne poparcie Henryka Samsonowicza – Ministra Edukacji Narodowej, Anny Radziwiłł – jego zastępczyni i Katarzyny Skórzyńskiej – szefowej Departamentu Innowacji. Pan Minister poprosił nas, abyśmy zgodzili się być szkołą bezpośrednio podległą Ministerstwu Edukacji Narodowej i realizującą swoje założenia opracowane przez zespół jako eksperyment edukacyjny. Oczywiście zgodziliśmy się na to i … „wyciągnęliśmy ręce” po pieniądze na inwestycje. Atutem był fakt, że proponowaliśmy modelowe rozwiązanie na tworzenie bazy dla liceów w oparciu o infrastrukturę techniczną szkół podstawowych. Warunek z Warszawy był jeden – MEN da złotówkę, jeżeli samorząd sopocki dołoży 50 groszy do każdej złotówki.

 

Od samego początku mieliśmy bardzo silne i przyjazne wsparcie ze strony nowych władz samorządowych Sopotu, a szczególnie Danuty Trębińskiej i Jerzego Grzywacza, którzy zaakceptowali ofertę ministerstwa. Wielka była też pomoc kolejnych prezydentów Henryka Ledóchowskiego, Jana Kozłowskiego i Jacka Karnowskiego. I teraz kolejny miły sopocki akcent: autorem projektu szkoły był sopocianin mgr inż. Andrzej Dąbrowski, wykonawcą sopocka firma MALBUD, a inspektorami nadzoru związani z Sopotem Magdalena Rutkowska i Wiesław Dobrowolski. Inwestorem zastępczym SP nr 9. Tempo inwestycji było imponujące.

 

Już we wrześniu 1993 roku młodzież podjęła naukę w części nowego budynku. Stworzyły się warunki do o spełnienia i realizacji naszych marzeń. Podkreślić chciałbym mocno, że siłą tego przedsięwzięcia był jego zbiorowy charakter bezpośrednio rodzący się w klimacie tamtych pięknych dni polskiej nadziei. Dzisiaj z szacunkiem i uznaniem patrzę na wysiłek, pracę i sukcesy kolejnych pokoleń nauczycieli i uczniów.

 

Życzę Państwu, żeby w pięknych i nowoczesnych murach Waszej Alma Mater realizowały się Państwa plany i spełniały marzenia.
 
 
                                                                                                             
Andrzej Szczepański

Data dodania: 2019-05-17 15:29:21
Data edycji: 2019-05-17 15:30:11
Ilość wyświetleń: 1399

Projekty

Projekt „Kompleksowa modernizacja energetyczna budynków użyteczności publicznej w Sopocie”
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy i bądź na bieżąco!
Więcej informacji
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej